Tohtotyzdnova podporka v utorok 5.februára 2019 od 9:30 svojim počtom maminiek prekvapila opať naše očakávania, ale celé stretnutie sa napriek veľkému počtu nieslo v skvelej hravej a diskusnej atmosfére. Vypili sme šálku kávy, čaju a pochutnali si malí behúni aj maminky na banáno-orieškových maffinoch 😋😋.
 
Tento raz sme diskutovali sme na tému “dlhodobého dojčenia”. Maminky sa často stretávajú s komentármi v svojom okolí, že dojčenie po určitom veku nie je pre ich dieťatko potrebné, vhodné, už vyživné a dokonca vraj škodlivé 🙂
 
V našej spoločnosti je časté, že sa ľudia chcú vyjadrovať k veciam, ktorým často nerozumejú, o ktorých si neprečítali jednu odbornú literatúru či štúdiu. Ženy síce tiež matky, ale nikdy nedojčiace, prípadne dojčiace veľmi krátke obdobie, chcú radiť a vysvetlovať dojčenie aktuálne dojčiacej žene, pritom nikdy toto nezažili, nemajú s tým skúsenosť a nedojčili svoje deti.
Je to taký paradox, pretože ak stretnete ženu, ktorá dojčila svoje deti do samoodstavenia, a je tomu aj 20 rokov dozadu, vždy spomína na toto obdobie v príjemnych intencíach, s láskavým hlasom, táto žena málokedy podá nezmyselné dezinformácie či prejaví nepodporu dojčiacej maminke.
Len ich bohužial nie je veľa, dojčenie šlo na druhú koľaj pred pár desiatkami rokov, kvoli roznym spoločenským a sociálnym pomerom a v neposlednom rade sa o túto situáciu postaral veľmi masívny marketing. Výsledkom je situácia, že skor natrafíte na dieťatko, ktoré v pár mesiacoch papá párok zo supermarketu, známu macíkovú sušienku si zapije fľaškou s umelým mliekom, či na večeru má instatnú kašu s kopou cukru… ako stretnete v parku “len tak” sa dojčiace dieťa v náruči matky.
 
Ako vidíte téma dlhodobé dojčenie, či by sme už pokračovali odporučaniami o dĺžke dojčenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) alebo aspektami vzťahovej výchovy, vždy ostaneme pri tom jednom a základnom bode, že dojčenie je nielen tou najzdravšou a najprirodzenejšou výživou pre detičky, ale aj tým najvhodnejším a najjednoduchším sposobom starostlivosti o svoje ratolesti.
 
Do budúceho stretnutia si opať pripravíme zaujímavú tému, tešíme sa na nové aj staré známe maminky, lebo podpora dojčenia a zodpovedanie otázok, ktoré dojčenie občas može priniesť je veľmi doležité.
Tiež pozývame medzi nás tehuľky, ktoré toto nadherné obdobie majú ešte len pred sebou, bude to pre ne taká malá príprava😍 a teda Dovidenia! a dojčeniu veľká srdečná pochvala 😘!

Comments are closed.