V časoch korony treba vraj telesnú výchovu vyučovať len teoreticky. Niektorí telocvikári sa toho hneď chytili, internet je už plný detských poznámok z teórie TV a deti sa už dokonca pripravujú na písomky z telesnej. A na pobúrené reakcie učitelia tvrdia, že deťom sa predsa vedomosti zídu.
Príde mi to úplne absurdné. Neviem, či človeku na niečo je, keď vie rozdeliť pohybové zručnosti na koordinačné a kondičné. Určite ale viem, že po presedení pár hodín v lavici v zavretej triede sa deťom zíde pohyb. Na telesnú nepotrebujeme telocvične, ak nie sú hygienicky bezpečné. Ale veď máme stále pohyb na čerstvom vzduchu, no nie? A staré dobré tvrdenie, že neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie.
V slovenských školách žalostne málo dávame deťom príležitosť na pohyb. A pritom pohyb a kognitívne schopnosti sú úzko prepojené. Minulý rok som bola na seminári o severskom školstve, kde som sa dozvedela, že deti majú medzi hodinami polhodinové prestávky, ktoré trávia zásadne vonku aktívnym pohybom. Pol hodiny medzi každou hodinou učenia! Lebo vraj zistili, že deťom to takto lepšie myslí.
Maria Montessori zásadne prepájala intelektuálne aktivity s pohybom a zmyslovým vnímaním. Hovorila, že keď raz naši osvietení potomkovia v novom tisícročí zbadajú fotky detí sediacich v laviciach, budú sa zabávať na tom hlúpom nápade týrať deti celé dni za stolom.
Nové tisícročie je dávno tu, od čias Marie ubehlo 100 rokov, ale lavice a unudené deti v nich sú stále tu, a nikto sa nečuduje.
Tu je zase zaujímavý rozhovor o Škótsku.
Nie je načase aj našim deťom dopriať trochu menej sedenia a trochu viac pohybu? Korona-nekorona?
Nezáleží na tom, ako deti držia ceruzku, pokiaľ ju dokážu dobre používať | Indicia

Comments are closed.