Zuby a dojčenie :)

15. apríla 2021 Author: Andrea
Nový a veľmi užitočný „dojčenský newsletter“ od Zuzky Bolvanskej certifikovanej laktačnej poradkyne 🙂 :
ZUBY A DOJČENIE
V minulosti sa odporúčalo ukončiť dojčenie v čase, keď sa prerezal prvý zub.
Vzniklo to z predpokladu, že dojčenie predstavuje rovnako rizikový faktor na vznik zubného kazu, ako nočné pitie umelého mlieka z fľaše (zníženie pH, rozpúšťanie zubnej skloviny, vznik zubného kazu až do zubnej drene len po niekoľkých týždňoch užívania UM).
Avšak, nové štúdie dokázali, pravý opak a to, že materské mlieko dokáže remineralizovať demineralizovanú zubnú sklovinu a ničí baktérie.
Materské mlieko poskytuje množstvo ochranných faktorov, ktoré napomáhajú pred vznikom zubného kazu, napr. sekrečný IgA a IgG, ktoré spomaľujú rast streptokokov, laktoferín, ktorý má baktericídnu aktivitu (Streptococcus mutans – citlivý), materské mlieko nespôsobuje významný pokles pH v ústnej dutine, obsahuje vápnik a správny pomer vápnika k fosforu, mliečny cukor laktóza, ktorý je hlavným cukrom materského mlieka, nie je využiteľný karyogénnymi baktériami tak ako sacharóza.
Okrem toho, pri dojčení dieťaťu mlieko strieka do zadnej časti úst a to ho prehĺta bez kontaktu so zubami, narozdiel od pitia z fľaše, kedy sa mlieko väčšinou pred prehltnutím skladuje v ústach.
Dojčenie má pozitívny vplyv aj na rozvoj zubných oblúkov, ich tvar, vývin ústnej dutiny a čeľuste – prevencia pred krížením zubov a sťaženým čistením.
Dojčenie je evolučný mechanizmus dlhodobej starostlivosti o deti, pokiaľ by spôsobovalo zubný kaz, tak by šlo o evolučnú samovraždu.
Dojčenie však nie je úplnou zárukou pred rozvojom zubného kazu, pretože je mnoho rizikových faktorov, ktoré stoja za jeho vznikom.
Napr. aj keď dojčené deti, jedia veľa sladkostí, pijú džúsy, sladené nápoje, sladené liečivá, ale aj zdravé potraviny, ktoré dieťa počas dňa neustále pojedá, nedostatočná zubná hygiena, dýchanie ústami, prenatálne komplikácie, skoré osídlenie ústnej dutiny pôvodcom zubného kazu Sreptococcus mutans (od rodičov, súrodencov a pod.), z časti aj genetická predispozícia.
Môže ísť o detailný záber, na ktorom je dieťa

Comments are closed.